piątek, 31 stycznia 2014
Kiełkujące zboża i nasiona - fasola mungo.
Fasola mungo - zwana też zieloną soją - to królowa wszystkich kiełków. Wyhodowano ją w Chinach, specjalnie dla pozyskiwania kiełków i stamtąd stała się znana na całym świecie. Jest bardzo smakowita, kiełkuje bez żadnych problemów a kiełki w smaku przypominają delikatny, młody groszek.
W jej składzie prócz znacznych ilości białka znajdziemy wszystkie ważne witaminy ( A, B1, B2, C i E) oraz sole mineralne pierwiastki śladowe ( wapń, żelazo, fosfor, potas ). Kiełki te najlepiej spożywać na surowo - organizm może wtedy bowiem w pełni wykorzystać wszystkie cenne składniki. Dodaje się je do wszelkich możliwych sałatek, do makaronów, ryżu, zapiekanek i jarzyn (surowych i gotowanych).
Kiełkowanie
Nasiona należy na 12 godzin namoczyć w wodzie a następnie odstawić na cztery do sześciu dni w temperaturze pokojowej. Przez ten czas powinno się płukać je dwa lub trzy razy dziennie. Kiełki zbiera się zazwyczaj gdy osiągną długość ok.2 cm, jeśli jednak smakują nam bardziej wyrośnięte pozwalamy im rosnąć do 5 cm. Zaznaczyć trzeba, że wyrośnięte kiełki nie tracą walorów smakowych, jednak najwięcej substancji odżywczo- witalnych zawierają te, które nie przekroczyły 2 cm. Przed spożyciem. należy spośród kiełków usunąć nasiona, które nie wykiełkowały, są bowiem twarde i niesmaczne.
Zawartość witamin przed kiełkowaniem i po czterech dniach kiełkowania ( w mg/kg )n
Rodzaj nasion Wit.B1 Wit.B2 Niacyna biotyna
Fasolka mungo 8,8-10,3 1,2-10,0 26-70 0,2-1,0
Kiełki Źródło Życia i Zdrowia Maren Bustorf- Hirsch
Bardzo polecam kiełkowanie zbóż i nasion zwłaszcza teraz zimą, kiedy brakuje nam świeżych witamin. Przed przygotowaniem posiłku .z kiełkami, przelewam je gorącą wodą. Kiełek z fasolki mungo najczęściej używam do sałatek warzywnych. Nadmiar zamrażam w pojemniczkach .
Serdecznie pozdrawiam.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze są moderowane