wtorek, 1 lutego 2011

Wartości odżywcze soków owocowo-warzywnych



Sok z buraków

Znaczenie tego soku nie jest doceniane. Biorąc pod uwagę jego wprost cudowne własności przy leczeniu anemii,regulacji ciśnienia, przerwanej miesiączki, chorób serca, słabej cyrkulacji krwi oraz niskiej aktywności organizmu należałoby go bardziej rozpropagować. Jest on niezbędny zarówno w przypadku potrzeby oczyszczania krwi, jak i budowania jej komórek. Stosuje się go przy wypryskach i łuszczycy. Nie jest zalecany przy cukrzycy.

Sok z selera

Działa uspokajająco na nerwy. Ma zdolności rozpuszczania osadu wapnia umiejscowionego w organizmie, między innymi przy takich schorzeniach, jak: zapalenie stawów, wysokie ciśnienie, twardnienie żył, tworzenie się kamieni. Sok ten ma doskonałe działanie również przy zapaleniu nerwów, reumatyzmie, nerwicy, bólach lędźwiowych, rwie kulszowej. Z uwagi na jego dużą zasadowość stosuje się go w leczeniu dróg moczowych.

Sok jabłkowy

Jest dobrym środkiem przeczyszczającym przewód pokarmowy. Przeczyszczające działanie powoduje często wydzielanie się gazów, dlatego zaleca się spożywanie go bezpośrednio przed spaniem. Ma korzystne działanie w przypadku nieżytu trzustki; jako środek oczyszczający pęcherzyk żółciowy i wątrobę. Z uwagi na zawartość związków krzemowych dobrze działa na włosy , skórę i paznokcie"


Sok z mlecza (mniszka lekarskiego)

Roślina ta jest dotychczas niedoceniana, a nawet pogardzana. Uważana jest za szkodnika trawników i niejednokrotnie bywa tępiona w ogródkach. niewielu wie, jak bogata jest ona w składniki mineralne i witaminy. Sok z mlecza powinien być spożywany przez każdego, ponieważ jest doskonałym i tanim źródłem witamin "A", "B", "C" oraz "G", a także całego zestawu związków mineralnych, szczególnie zasobny jest w wapń, żelazo, potas, sód. Służy on zarówno przy budowie komórek krwi, jak i oczyszczaniu jej. Stosowany jest jako środek przeczyszczający wątrobę, pęcherzyk żółciowy oraz śledzionę. Przyspiesza przepływ żółci. Jest pomocny przy przemianie materii.Używa się go przy leczeniu cukrzycy, wątroby i choroby nerek."

Aby otrzymać sok z mniszka-poprawiający przemianę materii- trzeba umyć 20 dag świeżego ziela,posiekać i wycisnąć sok (można to zrobić w sokowirówce albo ziele zmiksować w młynkomikserze, a potem odcedzić sok). Pić 3 razy dziennie po kieliszku (50g) przed jedzeniem.

Odwar z korzeni i kwiatów mniszka sporządza się ,biorąc łyżkę suszonych ziół na 2 szklanki wody ; gotuje się 20 minut i odcedza . Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Można do tego odwaru dodać łyżeczkę liści mięty.

Surówka z mniszka.Zebrać rozety mniszka,umyć bardzo starannie i porozrywać na pojedyncze liście. Zalać je sosem vinaigrette, jak to robi się we Francji, albo śmietaną- jak to lubi nasza kuchnia. Czyli sporządza się go tak samo jak sałatę majową lub kruchą. Nawet ta surówka jest trochę w smaku podobna do sałaty,z tym że ma więcej goryczki.

Źródła powyższych informacji:
  • Lecz się sam - Jan Młotkowski
  • Pożywienie Twoim Lekarstwem - Irena Gumowska.


Przytoczyłam niektóre wybrane soki owocowo- warzywne, które bardzo często stosuję i mogę je polecić. Natomiast soku z mniszka lekarskiego nie wyciskałam, ale liście mniszka dodaję do sałatek zwłaszcza na wiosnę. Korzenie mniszka po oczyszczeniu - suszę, podprażam i mielę. W ten sposób otrzymuję bardzo zdrową namiastkę kawy.

2 komentarze:

  1. Składniki zawarte w sokach z warzyw i owoców występują w formie zjonizowanej co ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu bo sprzyja to w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w naszych organizmach.Równowaga chroni nasz organizm przed czynnikami rakotwórczymi.Więcej o sokach na stronie http://schorzenia.com.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za komentarz.Uważam,że proste odżywianie takie jak świeże soki owocowo- warzywne(między innymi)mogą się przyczynić do poprawy zdrowia społeczeństwa. Tymczasem miliardy idą.....w chorobę,która oprócz pieniędzy niesie za sobą ból i rozpacz. Brak profilaktyki(nauki o prawidłowym odżywianiu) jest ewidentnym grzechem zaniechania.
    Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane