Warzywa strączkowe. Wartości odżywcze i lecznicze zielonego groszku
Wartości i właściwości zielonego groszku
Groch jest jedynym warzywem z rodziny strączkowych, które można spożywać na świeżo.Powinno się jeść nie tylko jego ziarna, lecz również strąki, oczywiście bez pergaminowej wyściółki. Ma bogate właściwości odżywcze i powinien być stałym elementem zdrowej diety.
Świeże ziarna grochu zawierają dużo witamin A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwasu foliowego, białka (o podobnej strukturze do białka mięsa, lecz o wiele lepiej trawionego), zarówno rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika oraz chlorofilu.
Mimo, że jest niskokaloryczny zwiększa uczucie sytości i powinien znaleźć się na talerzach wszystkich dbających o linię.
Pomaga zmniejszyć produkcję triglicerydów i „złego” cholesterolu, a podnieść poziom „dobrego”cholesterolu. Zmniejsza ryzyko rozwoju i postępu schorzeń sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca tętnic i udar.
Zielony groszek zwiększa metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn i substancji rakotwórczych, poprawia stan zdrowia jelit i ruchliwość jelit,zmniejsza ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych i raka jelita grubego. Groch zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć ryzyko raka żołądka.
Ze względu na dużą zawartość witamin K1, B1, B3, B6 i kwasu foliowego stanowi doskonałą podstawę dietetyczną dla wzmocnienia masy kostnej, może zapobiegać chorobom, takim jak osteoporoza i zapalenie stawów.
Zielony groszek działa moczopędnie i przyczynia się do suwania kamieni nerkowych z organizmu.
Wpływa na normalizację metabolizmu węglowodanów – świeży groszek powinien być spożywany przez cukrzyków, ale w rozsądnych ilościach.
Wysoka zawartość dobrze przyswajalnego żelaza w zielonym groszku powoduje zwiększenie utlenienia krwi, przez co aktywuje ciało i umysł (pamięć) oraz aktywność neuronową.
Może zapobiegać chorobom nerwów poprzez swoje przeciwzapalne właściwości.
Spowalnia proces starzenia poprzez redukcję wolnych rodników i stresu oksydacyjnego w komórkach skóry. Witamina C zapewnia elastyczność i sprężystość skóry.
Zielony groszek działa przeciwdepresyjne, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, zmniejsza ryzyko melancholii.
Wzmacnia odporność organizmu, tężyznę fizyczną, działa przeciw zmęczeniu i zapobiega występowaniu anemii. Żelazo jest bardzo ważne dla transportu tlenu z płuc w organizmie na poziomie komórkowym. Świeży groszek obowiązkowo powinien znaleźć się w diecie dzieci i młodzieży.
Groszek zebrany w fazie dojrzałości mlecznej, kiedy nasiona są już w pełni rozwinięte, ale nadal miękkie i bardzo soczyste, zawiera najwyższy procent cukru.
Słodkie odmiany grochu są szczególnie przydatne sportowców i osób o aktywnym trybie życia – dostarczają organizmowi energii, wspierają regeneracje ciała, pomagają radzić sobie ze stresem fizycznym.
żródło:http://mama-dobra-rada.pl/zielony-groszek-wartosci-odzywcze-i-lecznicze/
Witam .Wartościami odżywczymi i laczniczymi jestem mile zaskoczona. Zwróćę szczególną uwagę na sposób jego spożywania.
W tym roku poraz pierwszy zrobiłam zapasy na zimę (.Prawdopodobnie trudno się przechowują).
Przed zawekowaniem groszek podgotowałam dodając soli ( do smaku).Przed nałożeniem do słoiczków dodałam po kilkanaście ziaren gorczycy..
Pozdrawiam serdecznie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze są moderowane