środa, 16 listopada 2016

Skiełkowana fasola.

Witam. Najczęściej kiełkuję pszenicę, owies bez łuskowy, ciecierzycę, słonecznik. Zboża kiełkuję, suszę i mielę na mąkę, którą mam jako dodatek do wypieku  chleba, naleśników i zasmażkę do sosów i zup. Ciecierzycę mielę   i dodaję do pieczeni, pasztetu. Słonecznik najczęściej do muesli.





Przedmowa z książki Maren Bustorf-Hirsch

KIEŁKI źródło życia i zdrowia




"Kiełki wbrew wszelkim pozorom nie są wynalazkiem naszych czasów- czytaj czasów Nowej Kuchni, stojącej pod znakiem  Zdrowej  Żywności. Jako żywność i lek znaleźli je już w Starożytności Chińczycy.
Znane jest podanie o dawnych chińskich żeglarzach, którzy w poszukiwaniu lądu wpłynęli w górę rzeki Jang-tsy-kiang. Podczas długiej żeglugi gnębiły ich sztormy i pomału zaczął kończyć się prowiant. Jedynym, co zostało na koniec, była suszona fasola, która pod wpływem wilgoci zaczęła kiełkować. W potrzebie się nie wybiera, stwierdzając, że kiełki są nie tylko smaczne, ale dają nowe siły.
W ten sposób odkryto nowy rodzaj żywności. Nie dotyczy to tylko fasoli, choć hodowana specjalnie w celu produkcji kiełków fasola mungo do dziś uchodzi za królową kiełków. Od tego czasu spożywa się  również kiełki innych roślin strączkowych, zbóż i nasion roślin oleistych.
Jeśli chodzi o nasz sposób odżywiania się, to można powiedzieć, że kiełki zostały na powrót odkryte: jako żywność, która w naturalny sposób zaopatruje ludzkie ciało w substancje odżywcze i witalne w skoncentrowanej formie. W dodatku żywność, którą można wytwarzać samodzielnie, nawet nie potrzebując do tego celu specjalnych nakładów, aparatury, czy  miejsca.
Podczas kiełkowania zawarte w nasionach substancje odżywcze przetwarzane są tak, że organizm ludzki  potrafi je łatwiej przyswajać, zaś ilość substancji witalnych zwiększa się wielokrotnie.
A to z kolei powoduje pobudzenie przemiany materii oraz zniknięcie objawów niedoborowych, wywoływanych dość powszechnie za sprawą tzw. diety cywilizacyjnej, czyli spożywania żywności ubogiej w substancje witalne i balastowe.
W dodatku zarodki i kiełki są zawsze świeże, bardzo smaczne, przeto w różny sposób wzbogacają nasz jadłospis.
Możemy dodawać je do sałatek i surówek, spożywać do chleba, przetwarzać w nadzieniach , dodawać do śniadaniowego muesli. Czy poddusimy je krótko jako jarzynkę, zapieczemy z serem czy zastosujemy jako dodatkowe obłożenie do smakowitej pizzy - możliwości stosowania kiełków w kuchni są niemal nieograniczone..."












Skiełkowaną fasolę zawekowałam z przeznaczeniem do sporządzania potraw między innymi: barszczu ukraińskiego, sałatki warzywnej i śledziowej, fasolki po bretońsku.




Sałatka śledziowa. Skład: płaty śledziowe( marynowane w occie jabłkowym), fasolka skiełkowana,korzeń selera(uprzednio ugotowany w wywarze warzywnym), kiwi, papryka czerwona ,przyprawy do smaku, śmietana, olej.

Pozdrawiam serdecznie.

piątek, 4 listopada 2016

Zdjęcia z lata nie opublikowane z trekkingu.

Witam  Zapraszam do obejrzenia Państwa  kilku zdjęć z przygody kijkowej tego sezonu.
Zdjęcia w plenerze i pięknego naszego parku koszalińskiego.























Sezon na kijki zakończony. W trakcie chodzenia z kijkami  dołączyła moja siostra Halinka.

Pozdrawiam serdecznie.