wtorek, 25 listopada 2014

Placuszki z podkiełkowanymi nasionami słonecznika.

Witam".Nasiona słoneczników należą do najbogatrzych źródeł witamony B6,  W 100 g surowych"pestek" jest 1250 mg tej witaminy.  Nieraz nie można schudnąć tylko dlatego, że organizmowi niedostaje witaminy B6. To ona przecież pomaga w spalaniu węglowodanów i tłuszczów i nierzadko potrzebna jest w dużych ilościach.
Pirydoksyna nieraz też pomaga usunąć"piekielny"ból, występujący w ramieniu(taki, przy którym nie można np. włożyć palta) lub silne bóle w kolanach, stopach czy palcach. Uważane są one za bóle reumatyczne, ale po kuracji witaminą B6 ustępują bez śladu. Naturalnie- zamiast pigułek- można po prostu przeprowadzić kurację słonecznikową."  - Irena  Gumowska - Bądź Zdrów - Smacznego

Nasiona wypłukać i zalać wodą na 2 godziny. Następnie przecedzić i dziennie płukać 3 razy .
Po dwóch dniach nasionka słonecznika są podkiełkowane j.w.




Smażone placuszki.
Skład produktów: 3 łyżki podkiełkowanych nasion słonecznika, 2 łyżki mąki orkiszowej, 1 jajko, szczyptę imbiru i soli, 2 łyżki wody, 10 g drożdży.Wszystkie składniki zmiksować i pełną łyżkę zacieru       kłaść na rozgrzaną potelnię.  Smażyłam na maśle .




Placuszki ze śmietaną posypane  rodzynkami. Kawa z cykorii.


P.s. Upiekłam również chlebek bakaliowy z 4-ro dniowym kiełkowanymi nasionami słonecznika.


O chlebku napiszę w następnym poście.












Pozdrawiam serdecznie.

poniedziałek, 17 listopada 2014

ZAPASY NA ZIMĘ - LIŚCIE SELERA

 Witam. Jak co roku suszę liście selera, więc i tego roku nie mogło być inaczej. Bardzo lubię ten smak i aromat,  używam czasem zamiast soli do potraw. Liście selera są zasadotwórcze.





Po ususzeniu mielę dość drobno. Praktycznie używam prawie do wszystkiego, do posypywania kanapek, zup, sosów .sałatek, mielonych kotletów. mięs pieczonych, zapiekanek i.t.p.


Jesienne kwiatki - aksamitki

Pozdrawiam serdecznie.

sobota, 8 listopada 2014

KAPARY Z NASTURCJI.

Witam  Roślinka, która mnie zaskoczyła całkowicie, zarówno listki, kwiaty jak nasionka. To co przeczytałam w internecie przekroczyło moją wyobrażenie. Nasionka w/g przepisu ugotowałam w czasie 10 minut dodając  odrobinę soli, 3 zareanka goździków, szczyptę cynamonu. Próbowałam , próbowałam....i zjadłam. Na razie nic mi nie jest, a . wręcz odwrotnie , właśnie piszę ten post .
Listki również w/g przepisu z internetu - zaparzyłam w słoiku. I tu jest rewelacja, wywar okazał się,chyba 3 w jednym-włosy stały się błyyszczące, troszkę usztywnione i podkreślające kolor. Nie sprawdziłam jakie właściwości mają kwiatki, ale bardzo się spieszę, aby przekazać tę wiadomość, może ktoś ma jeszcze nasturcje i może wypróbować. Prosiłabym o podzielenie się ze mną swoją opinią.Podaję Państwu link:

http://www.doz.pl/czytelnia/a1877-Nasturcja_-_kwiat_Ameryki_Poludniowej




Serdecznie pozdrawiam.

wtorek, 4 listopada 2014

MELASA Z TRZCINY CUKROWEJ.

Witam. Zbliża się zima, a wraz z nią warto zwiększyć odporność organizmu. Najczęściej wtedy sięgam po pyłek pszczeli , ale tym razem zainteresowałam się melasą z trzciny cukrowej.

A oto co jest napisane na etykiecie słoiczka między innymi- "Jest bardzo bogatym źródłem żelaza i wapnia. Jedna łyżeczka melasy zawiera tyle wapnia, co szklanka mleka, a żelaza tyle, co dziewięć jaj. Dostarcza też miedzi, magnezu, potasu, cynku i witamin B-kompleks. Ponadto melasa wytwarza odczyn zasadowy, co pomaga organizmowi w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej."- a to jest bardzo ważne.

Dziennie piję profilaktycznie jedną lyżeczkę melasy z herbatką ziołową.


Pozdrawiam serdecznie.