sobota, 20 września 2014

"Koncepcja i program" na miarę czasów ! ! !

Witam  Moja pasja może ma jeszcze szansę ! ! !

"Teresa Jackiewicz ma koncepcję i program, "Moje Zdrowie-Praca- Biznes" zbiera same pozytywne opinie.
 "Zarysowany program jest także zbieżny z przyjętym przez rząd do realizacji Narodowym Programem Zdrowia i zawartej w nim koncepcji żywieniowej promocji zdrowia"- napisała Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Koszalinie.



Podobnych opinii Teresa Jackiewicz może przedstawić wiele. Poprzez liczne degustacje, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, stara się też pokazać w praktyce, jak tanim sposobem można zrealizować ideę zbiorowego zdrowego żywienia.
      - Przeprowadziłam degustację w przedszkolu numer 23 w Koszalinie dla intendentów i kierowników
. W przedszkolach i szkołach można zacząć kształtować wzorce prawidłowej, zdrowej diety- wyjaśnia.

 - Zakupione u pani Jackiewicz mieszanki zbożowe podawane dzieciom w zupach mlecznych i daniach mięsnych- były bardzo smaczne i dzieci chętnie jadły,(...) jogurty wykonane według przepisu pani Jackiewicz były, co dla nas bardzo ważne, dużo tańsze i smakowo lepsze niż zakupione w mleczarni - napisały pracownice przedszkola nr 23 w Koszalinie.

  Również wszystkie lekarskie autorytety i statystyki i przemawiają na jej korzyść. Według Światowej Organizacji Zdrowia- 80 procent ludzi choruje na skutek złego odżywiania

. I tylko jakoś dziwnie opornie idzie wprowadzić w życie nawet skromne przedsięwzięcie.

 Teresa Jackiewicz na początek chciałaby, żeby do placówek przedszkolnych,  oświatowych i szpitali wprowadzić do posiłków szklankę świeżego owocowo- warzywnego soku
. Powołuję się przy tym na własny przykład i rodziny, która po przejściu na witaminową dietę zapomniała, co to przeziębienia, grypy czy inne choroby
.
       -  Wcześniej miałam wytwórnię soków i mimo, że dostarczałam je po cenie hurtowej, to dla przedszkoli i szkół okazywały się za drogie. Wpadłam więc na pomysł żeby zaopatrzyły się we własne sokowirówki
. .
          - Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowego Życia "Eko-szalin", które założyła Teresa Jackiewicz,oprócz degustacji organizuje dyskusje poświęcone zdrowemu odżywianiu
 .
         -" W związku z tym, że Polacy to gruby naród, myślę, że wraz z zwiększeniem godzin wuefu taki przedmiot byłby jak najbardziej na miejscu"odpowiedzieli studenci Politechniki Koszalińskiej na pytanie: co sądzisz o wprowadzeniu nauki o żywieniu do szkół..
.
"Dyrekcja Zespołu Szkół Medycznych im.Tytusa Chałubińskiego w Koszalinie składa serdeczne podziękowania za udział w seminarium "Zdrowa Żywność - napisano w innym piśmie."Przyczynili się Państwo do wzbogacenia treści merytorycznych i możliwości bliższego poznania wartości odżywczych zaprezentowanych produktów i -potraw.

         -  Moją intencją nie jest przekazywanie prawd oczywistych, takich jak na przykład, że pieczywo z mąki pełnego przemiału jest zdrowsze, ponieważ jest bogatym źródłem witamin, soli mineralnych i mikroelementów, czy że soki są odżywcze. Chciałabym wprowadzić to w życie- mówi Teresa Jackiewicz .Ma nawet koncepcję sprawnego zorganizowania sieci dystrybucji. Warzywa i owoce mogliby produkować rolnicy prowadzący ekologiczne gospodarstwa, co zdaniem Teresy Jackiewicz ma również aspekt ekonomiczny, bo oznaczałoby wzrost popytu na ich produkty i dawało pewniejszą egzystencję.
        - Trudno więc jej zrozumieć, dlaczego znajduje dużo słów uznania i pozytywne opinie o swoim programie, nie może doczekać się konkretnej realizacji.Na jej propozycję koszaliński ratusz odpowiedział pochwałą,(...Cieszy mnie fakt, że program ten znalazł tak duże poparcie w naszym mieście , szczególnie jego założenia w postaci promowania  zdrowego odżywiania"- napisała Krystyna Kościńska, wiceprezydent miasta).

 Z Urzędu Miasta I Gminy w Czaplinku dwa lata temu przyszła odpowiedź, że jet to ciekawa inicjatywa i ...nic więcej się nie działo. - Jestem uparta- mówi Teresa Jackiewicz i nie rezygnuje. PIOTR URBAN "
 
Artykuł ukazał się w GŁOSIE POMORZA  w poniedziałek, 28 lutego 2000 r.
      ,



Świeże soki owocowo- warzywne to...rarytas.(Prowadziłam 7 lat pijalnię świeżych soków owocowo- warzywnych.)

Pozdrawiam serdecznie.



sobota, 13 września 2014

D Y N I A - dla zdrowia i urody.

Witam . Ostatnio zainteresowałam się dynią jako warzywem( pestki z dyni spożywam bardzo często.)i muszę przyznać. że jestem zachwycona. 100 g dyni to tylko...23 kalorie ! Jest syta i kolorowa,  pięknie komponuje się w sałatkach, makaronach  ziemniakach puree i inne...



"Jest to słodkie warzywo, pochodzące prawdopodobnie z Ameryki Północnej, gdzie wciąż jest powszechnie uprawiane i spożywane. Stanowi dobre źródło beta-karotenu, wapnia, żelaza i niektórych witamin z grupy B. Wspomaga regulowanie poziomu cukru we krwi i dobrze działa w przypadku hipoglikemii. Ułatwia usuwanie śluzu z gardła, oskrzeli i płuc, a regularne jego stosowanie korzystnie
 wpływa w przypadku astmy oskrzelowej. Pestki dyni, bogate w cynk, znane są z tego, że niszczą pasożyty bytujące w jelitach zarówno u dzieci, jak i u dorosłych."

Źródło: "Zdrowo jeść "- Michael Sharon.




Dynia pieczona w piekarniku.( 175 stopni około 50 minut.)




Słoiczki z sosem dyniowym.
Sposób przyrządzenia:Upieczoną dynię obrać ze skórki, pokroić na drobne kawałki,
Ocet jabłkowy zagotować dodając kilka goździków, szczyptę cynamonu, sól cukier  do smaku.
Pokrojoną dynię wrzucić do zalewy, a następnie zawekować.




Chlebek bakaliowy z dodatkiem pieczonej dyni.





Skład:    400 g  a mąka pszenna, 400 g mąka orkiszowa ,400 g pieczona dynia, 100 g mąka kukurydziana , 50 g drożdże, dwie szklanki wody.(w tym zalanie drożdży) 2 łyżeczki soli i posłodzić, ja użyłam 6 tabletek stewii pół łyżeczki imbiru. Bakalie: po 4 łyżki -wiórki kokosowe, rodzynki, owoce goji,

Sposób wykonania: upieczoną dynię obrać ze skórki i zmiksować. Dodać wodę, drożdże sól, imbir ,stewię,( lub  cukier) bakalie i wszystko razem wymieszać .Następnie dodać mąki i dobrze wyrobić.Po wyrośnięciu , przełożyć do foremek posypując bochenki sezamem.
Piec około 50 minut temperatura 175 stopni.

Chlebek bardzo smaczny.

Serdecznie pozdrawiam.






Śliwki przeznaczone do pieczenia.




sobota, 6 września 2014

wtorek, 2 września 2014

Zapasy na zimę - pomidory.

Witam. Pomidory jak zwykle mam z własnego ogrodu, ale nawet wtedy, kiedy go nie miałam, starałam się choć trochę zawekować własnych przetworów i mieć własne smaki.
W tym roku również piekłam pomidory(tak jak w zeszłym roku) na brytfance w piekarniku z dodatkiem papryczki chili i soli.(miałam himalajską).Piekę około 50 minut w temp.175 stopni. Po upieczeniu mielę i rozlewam do słoików, a następnie wekuję.
W taki sposób przygotowane pomidory idealnie nadają się na sporządzanie zup , sosów, również jako dodatek do  makaronu czy zapiekanek.














Pozdrawiam serdecznie.