piątek, 28 grudnia 2012

Domowa hodowla grzybów


Chcę się pochwalić eksperymentalną hodowlą pieczarek i boczniaka. Okazuje się, że wprawdzie nie mam zbyt dużych zbiorów, ale liczy się jakość, a tu jest pełne zaskoczenie, ponieważ tak wspaniałych grzybków jeszcze nie jadłam. Mają intensywny zapach, jędrna np.pieczarka kroi się jak masełko, boczniaka kroi się w paseczki a la flaczki - smak jedyny w swoim rodzaju, zwłaszcza, że smażyłam na klarowanym masełku.
Pieczarki mają dużo zarodników, więc czekam na następne okazy.

czwartek, 16 sierpnia 2012

Siewki pszenicy - pożywienie życia

Inny mój sposób uzyskiwania soku z siewek. Potrzebną ilość siewek wycinam,a następnie drobno kroję i wrzucam do miksera uzupełniając małą ilością wody ozonowanej. Po odwirowaniu przecedzam i dodaję trochę śmietanki w celu lepszego przyswojenia witaminy E (rozpuszcza się w tłuszczach). Do soku dolewając wody otrzymuję napój bardzo zdrowy.

piątek, 10 sierpnia 2012

Cukrowa rewolucja w mojej kuchni - STEVIA

Moje absolutne novum to wyeliminowanie z przetworów cukru i zastąpienie go słodką rośliną - stevią. Listkami ze świeżej rośliny słodzę herbaty, a szczególnie ziołowe. Na zdjęciu Świeże roślinki stevii mojej uprawy.

niedziela, 3 czerwca 2012

Nogi leciutkie jak piórko?




Pisałam o siemieniu lnianym, teraz chcę nieco uwagi poświęcić nasionom słonecznika. Znalazłam bardzo ciekawe informacje zdrowotne w książce Pani Ireny Gumowskiej "Bądź zdrów - smacznego"

niedziela, 6 maja 2012

Najpierw jemy oczami



















Do usmażenia kotletów rybnych kupiłam tzw, brzuszki z dorsza - świeże i tanie. Ponieważ miały bardzo dużo ości, zmuszona byłam przemielić przez maszynkę dwa razy. Udało się, pozbyłam się ich.

czwartek, 26 kwietnia 2012

Wiosenna herbatka.

Wiosna zawitała do nas pełną parą , a wraz z nią pojawiły się pierwsze lecznicze zioła. Warto z tych dobrodziejstw skorzystać dla zdrowia.Tym razem w czajniczku zaparza się: łyżeczka zielonej herbaty z dodatkiem listków pokrzywy, melisy i mniszka lekarskiego. Herbatkę słodzę suszem ze stewii, która również zaparza się w czajniczku. Do herbatki bardzo smakowite są ciasteczka z amarantusa,( tym razem nie mojego wypieku).
Ostatnio zakupiłam sadzonki stewii . Mam nadzieję , że będę miała obfite plony.
Pozdrawiam .
P.s. Zioła o których piszę powyżej dodaję również do różnego rodzaju sałatek.

środa, 18 kwietnia 2012

Bez lecytyny nie ma życia

"Lecytyna jest złożonym związkiem tłuszczowym wchodzącym w skład każdej żywej komórki Bez lecytyny nie ma życia.
W organizmie ludzkim jest wytwarzana przez wątrobę z bardzo wielu substancji, między innymi z kwasów tłuszczowych nienasyconych oraz witamin grupy B. Brak tych substancji lub ich niewystarczająca ilość powoduje, że lecytyny w organizmie jest za mało.

Poza tym, że wchodzi ona w skład żywych komórek i jest jego budulcem, z którego są one tworzone, lecytyna spełnia również inne niezmiernie ważne dla organizmu funkcje. Jest związkiem wykazującym silne działanie emulgujące. Rozbija tłuszcze na cząsteczki mikroskopijnej wielkości.

Po obfitymi i tłustym posiłku w osoczu naszej krwi jest tyle tłuszczu, że przypomina ona tłuste, gęste mleko. Często ogromne molekuły tłuszczowe nie tylko zlepiają komórki krwi, ale również utrudniają krążenie i dają początek skrzepom. Są one zbyt duże by mogły przeniknąć przez ścianki naczyń krwionośnych, ale osadzają się na nich zmniejszając ich elastyczność jak i przekrój. Krew przepływa przez nie z coraz większym trudem, ciśnienie musi wzrastać, serce jest coraz bardziej obciążone.

Proces przebiega wolno, trwa nieraz całe lata.Człowiek nie zdaje sobie z tego sprawy,uważając się za okaz zdrowia. Atak serca będący wynikiem takiego nagromadzenia złogów w naczyniach krwionośnych aż do ich zaczopowania wydaje się atakiem nagłym i niespodziewanym.przecież" "pracowaliśmy"na niego przez wiele lat.
Gdy w organizmie lecytyny jest wystarczająco dużo, to rozdrabnia ona, emulguje- nie tylko tłuszcze, lecz również cholesterol- na drobne cząsteczki, tak że tworzą one we krwi zawiesinę.
Krew staje się wprawdzie "gęściejsza", ale pozbawiona wielkocząsteczkowego tłuszczu. Mikrocząsteczki tłuszczu są następnie podczas przepływu przez naczynia krwionośne oddawane do tkanek i spalane lub zużyte w inny sposób.Tam więc, gdzie jest wystarczająco dużo lecytyny, arterioskleroza i choroby z nią związane nie pojawiają się. I odwrotnie, każdy przypadek arteriosklerozy charakteryzuje się tym , że krew zawiera za dużo cholesterolu, a za mało lecytyny.
Lecytyna występuje również poza naszym organizmem a nawet potrafimy wytwarzać ją w sposób syntetyczny. Jej bogatymi źródłami są:olej sojowy, soja, nasiona słonecznika, nasiona zbóż.Bardzo bogate w lecytynę jest siemię lniane."
Autor - Irena Gumowska


W moim menu od lat gości siemię lniane. Jak widać na wyżej załączonym zdjęciu, siemię lniane prażę a następnie mielę. Używam do posypywania chleba w kanapkach, zaprawiania zup (zwłaszcza ze skiełkowanej soczewicy) , Sporządzam również napój z łyżeczką siemienia z miodem. Zastosowań jest bardzo dużo w zależności od potrzeby.Najważniejszy jest jednak efekt-brak cholesterolu ,ale ostatnie badanie minęło rok temu. Najwyższy czas ponowić badanie.

Serdecznie posdrawiam




sobota, 14 kwietnia 2012

Kawa z cykorii.



Zapraszam na "kawę" z cykorii,( można do niej dodać śmietankę) ja dodatkowo słodzę stewią. W/g informacji na opakowaniu inulina zawarta w cykorii: zwiększa przyswajanie wapnia, chroni przed zaparciami, obniża poziom cholesterolu poza tym jest naturalnym źródłem błonnika i wspomaga odchudzanie!!!

Polecam, na pewno świetna na podwieczorek, zwłaszcza z makowcem swojego wypieku.


Pozdrawiam i smacznego.








'

wtorek, 10 kwietnia 2012

niedziela, 11 marca 2012

Pyszne placki ziemniaczne.



















Placki ziemniaczane

Składniki:
  • 30g drożdże
  • 700g obranych pokrojonych ziemniaków
  • Średnia cebula
  • Jedna marchew
  • 2 łyżki mąki orkiszowej
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 jajka..
  • 2 łyżki płatek amarantusa
  • 3 łyżki płatków owsianych
  • Łyżka oleju
  • Płaska łyżeczka soli
  • Pół łyżeczki pieprzu
  • Pół łyżeczki imbiru
Wszystkie składniki zmiksować i smażyć na rozgrzanym oleju.
Proszę zobaczyć to w akcji:



Placki można jeść z sosem grzybowym lub na słodko z owocami
Życzę smacznego!

czwartek, 16 lutego 2012

Pączki na tłusty czwartek - i nie tylko !


Posted by PicasaZapraszam na pączki wypiekane na mleczku sojowym,
z dodatkiem płatek z ziarna amarantusa.

Pozostałe składniki w\g tradycyjnych receptur.
Pozdrawiam.

piątek, 3 lutego 2012

S O J A w wypiekach .










Witam w Nowym Roku 2012 !

Przedstawiam Państwu moje ostatnie wypieki z dodatkiem farszu sojowego w/g mojej autorskiej receptury.

b
Na zdjęciach: Bułeczki gotowane na parze i pieczone oraz ciasto biszkoptowe
Pozdrawiam.